Történetünk
Az ASKA alapítvány menhelye kicsit másképpen működik, mint az átlagos állatmenhelyek. Az Alpha-vet Állatgyógyászati Kft állatmentési részlegével együttműködve, az országban elsőként a gyepmesteri feladatokat, állatvédelmi szempontok alapján kezeltük.
A települések végén meghúzódó apró ketrecek helyett, ahova a mondvacsinált, képzetlen gyepmesterek befogták a kutyákat, egy központosított ebrendészeti telepre, majd az ASKA menhelyre szállítottuk az állatokat. Ezzel megszüntetve azokat a telepeket, ahol nem az állatvédelem követelményeinek megfelelően bántak az állatokkal. Állatorvosok hozták létre az alapítványt, akik meglátták, hogy a kóbor, sérült, balesetes állatok ellátása nem megoldott. A kezdeti tervek, melyek alapján a sérült állatok kezelése megoldható az alapítványon keresztül, újabb feladatok elé állította a munkatársakat, hiszen valahol el kellett helyezni az állatokat, illetve a gyógyulást követően, új otthonba kihelyezni. Az első 5 kenneltől, hosszú út vezetett a ma látható menhelyig. Hosszú évek, rengeteg pályázat, és nagyon sok munka kellett ahhoz, hogy mára már 132 kennelben és kifutókban, élhessenek a lakóink. A szakképzett állatbefogó munkatársaknak köszönhetően az elmúlt években már 5 megye (Fejér, Veszprém, Komárom-Esztergom, Tolna, Pest megye) területén végezzük ezeket a feladatokat, az önkormányzatokkal karöltve.
Beérkezéskor azonnal orvosi ellátásban részesülnek az állatok, chipet nézünk, védőoldást illetve féreghajtót kapnak, fényképezzük őket, majd a 14. nap elteltével megkapják a veszettség elleni védőoltást is. A 15. naptól kezdődően a jogszabályok értelmében, az állatok az alapítvány tulajdonába kerülnek. Ekkor kikerülnek a karanténból, és megkezdődik az állatok szocializálása önkénteseink segítségével. Felnőttek és középiskolás diákok segédkeznek szombatonként, amikor sétáltatásra is lehetőség van. A nyári hónapokban eljön a szépítkezések ideje is, amikor a diákok segítségével megszépülnek az ASKA kutyák. Fürdetés, és bundák nyírása után, sokkal kelendőbbek lesznek az ebek.
Egyszerre 250 kutyát tudunk gondozni.
A felépített rendszerünk az évek alatt folyamatosan finomul, alakul, és hogy jól működik a rendszer, az is bizonyítja, hogy egyre többen igénylik a szolgáltatásunkat. Azért vagyunk mások, mert a feladatokat az első lépéstől az utolsóig meg tudjuk oldani. Értem ezalatt az állatok szakszerű befogását, szállítását, orvosi vizsgálatát, kezelését, karanténozását, és a végső fázist a hazajuttatást, vagy gazda keresését, mindezt az elejétől a végéig dokumentálva. A menhelyre csak olyan állatok kerülnek, akiket az ebrendészek szállítanak be, az önkormányzatok megrendelésére, vagy hatósági eljárás következményeként. Ha valaki kóbor állatot lát, akkor a területileg illetékes önkormányzatnál bejelenti, és a megbízott ügyintéző, vagy rendőrség hívására kerül sor az ebek befogására. A befogott állatok az adott településen bekerülnek a befogási naplóba, így ha valaki keresi a kutyáját, akkor mindjárt ott meg tudja nézni, hogy az adott területről történt-e befogás.
Munkánk során természetesen nem csak utcán kóborló állatokkal találkozunk, hanem nagyon sok esetben hatóságokkal karöltve kell biztonságos helyre elhelyezni a bántalmazott állatokat. Valóban nagyon sokszor látunk csúnya dolgokat, amiket nem szoktam publikálni. Azt gondolom, mi vállaltuk ezeket a feladatokat, és nem azzal kell ismertté válni, hogy micsoda dolgokat láttunk, hanem azzal, hogy megoldjuk. A siránkozással nem lehet előrébb jutni, csak a tettekkel.Nem ismerjük az állatok előéletét, nem tudjuk mikor kaphatott oltást utoljára, vagy esetleg harapott-e. Minden beérkező állat 14 napig karanténban van, és csak a gazdája viheti haza, amennyiben az illetékes önkormányzatnál bemutatta az érvényes oltási könyvet. Amennyiben az állat nem rendelkezik érvényes oltással, és mikrochippel, akkor csak úgy hagyhatja el a telepet, az állatorvos oltja és chipezi.
Kóbor állat bejelentés
Vidéki településeken csak önkormányzat rendelheti el az állatok befogását.
Beérkezéskor azonnal orvosi ellátásban részesülnek az állatok, chipet nézünk, védőoldást illetve féreghajtót kapnak, fényképezzük őket, majd a 14. nap elteltével megkapják a veszettség elleni védőoltást is. A 15. naptól kezdődően a jogszabályok értelmében, az állatok az alapítvány tulajdonába kerülnek. Ekkor kikerülnek a karanténból, és megkezdődik az állatok szocializálása önkénteseink segítségével. Felnőttek és középiskolás diákok segédkeznek szombatonként, amikor sétáltatásra is lehetőség van. A nyári hónapokban eljön a szépítkezések ideje is, amikor a diákok segítségével megszépülnek az ASKA kutyák. Fürdetés, és bundák nyírása után, sokkal kelendőbbek lesznek az ebek. Évente átlagosan 1000-1100 kutya fordul meg a telepen. Egyszerre 250 kutyát tudunk gondozni. A felépített rendszerünk az évek alatt folyamatosan finomul, alakul, és hogy jól működik a rendszer, az is bizonyítja, hogy egyre többen igénylik a szolgáltatásunkat.
Videók
Egyszerre 250 kutyát tudunk gondozni.